A barlangok az emberiség történelme során fontos szerepet játszottak. Az őskorban több funkciót is betöltöttek: menedék és lakóhely illetve temetkezési és vallási ceremóniák helyszíne voltak. A barlangászok élvezetből, a mozgás öröméért és a szépségükért járják a barlangokat. A kevésbe kalandvágyókat pedig a szinte bemutatóteremmé átalakított barlangok várják, ahol járdák és világítás teszi még látványosabbá a földalatti világot. A tudósok, kutatók pedig tudományos szempontból azért tanulmányozzák a barlangokat, mert a régmúlt éghajlati körülményeit tárja fel. Két részes összeállításunkban a 10 legcsodálatosabb barlangot szedtük össze. Íme az első rész:
Reed Flute barlang, Kína
A Reed Flute barlang, magyarul Nádsíp-barlang vagy, ahogy a köznyelv nevezi a ‘Természeti csodák Palotája’ Kínában található, Guilin városától északnyugatra. A legenda szerint a nevét onnan kapta, hogy a helyiek úgy hitték, a barlang bejáratánál növő nád rendszeresen síppá változik, egy másik változat szerint viszont a bejáratnál található cseppkövek alakjáról. A mészkőbarlang varázslatos mesevilágba röpíti a látogatót, amit a barlang színes megvilágítása tesz még élménydúsabbá. A cseppkövek változatos formáival találkozunk: függő és álló cseppkövekkel, pillérekkel és kőzuhatagokkal. A mozdulatlan vizű barlangi tónál pedig olyan kép tárul elénk, mintha tükörben néznénk a barlang megkettőzött képét.
Majlis
al Jinn barlang, Omán
Földünk második legnagyobb barlangkamrája Omán egyik eldugott részén, a Selma-fennsíkon található 1380 méteres tengerszint feletti magasságon. Az egyetlen hatalmas üregből álló barlang csak barlangászok számára látogatható, ugyanis csak egy lyukon keresztül lehet leereszkedni bele. A legnagyobb mélysége 178 méter. A kupola alakú üreg méretei kolosszálisak 310 méter hosszú és 225 méter széles. A legutóbbi érdekes hír a barlangból 2014 tavaszán érkezett, amikor egy amerikai és egy német (Chris Sharma és Stefan Glowacz) hegymászónak sikerült a barlang legmélyebb pontjáról szabadon mászva kimászni a barlangból.
Kristályok
barlangja, Mexikó
A Kristályok barlangját 2000-ben fedezték fel, amikor egy új járatot ástak a Naica bányarendszerben, Mexikóban. A fő üregben találhatók a legnagyobb természetes kristályok, amit eddig valaha találtak. A legnagyobb kristály 11 méter hosszú és 4 méter átmérőjű és a becslések alapján 55 tonnát nyom. A kristályok a méretüket a barlangban uralkodó extrém melegnek köszönhetik, ez körülbelül 58 Celsius fokot jelent. Az eredmény egy olyan barlang, ami a Superman rajongók legvadabb álmait is meghaladja.
Waitomo
barlangok, Új-Zéland
A Waitomo barlangok Új-Zéland fő turistaattrakcióját jelentik. A más néven Szentjánosbogár-barlangok egy a földünkön egyedülálló jelenségnek adnak otthont. A név beszélő, ám megtévesztő. A barlang lumineszkáló fényét nem a szentjánosbogár, hanem egy itthonos légyfajta lárvája adja, ami kékesfehér fény kibocsátásával próbálja meg a zsákmányát, vagyis kisebb rovarokat, magához csalogatni. Ez teszi a barlangokat egyedülállókká, a szokásos álló- és függőcseppkő formákat leszámítva. A lárva által kibocsátott fény olyan érzést kelt az emberben, mintha a barlang belsejében a csillagos eget szemlélnénk. A kb. 30 millió évvel ezelőtt kialakult barlangok az Északi-szigeten Aucklandtól délre találhatók.
Puerto
Princesa földalatti folyó
A Puerto Princessa földalatti folyó egy dzsungelborította hegyvonulat alatt található a fülöp-szigeteki Palawan-sziget északi partjainál. A fülöp-szigeteki földalatti folyó egy másik, a mexikói Yucatán-félszigeten található folyó 2007-es felfedezéséig a világ leghosszabb földalatti vízfolyása volt, de a leghosszabban hajózható címet még tartja. A folyó 8,2 km hosszan kanyarog a hegy gyomrában, míg eléri a Dél-kínai-tengert.