A Föld leghíresebb fái, I. rész

Budavár Tours

A híres fák amilyen nehezen jönnek, sajnos olyan könnyen mennek is. A L’Arbre du Ténéré valaha a legizoláltabb fa volt a Földön, a Szaharában nevelkedett, mígnem egy ittas líbiai kamionsofőr kidöntötte. A híres Anne Frank gesztenyefája Amszterdamban négy évvel ezelőtt lett áldozata egy viharnak. Szerencsére még mindig vannak különleges fáink, s reméljük, sokáig lesznek is. A folytatás hamarosan következik! 

 

 

Árbol del Tule

Az Árbol del Tule, a hatalmas mocsárciprus, Santa María del Tule városának központjában foglal helyet, Mexikó Oaxaca államában. A Földön ő rendelkezik a legvastagabb törzzsel, melynek kerülete több mint 45 métert számlál. Olyan hatalmas, hogy sokáig azt hitték, több fa áll szorosan egymás mellett, de DNS-vizsgálatok igazolják, hogy ez valóban egyetlen növény. Becslések szerint 1200-3000 éves lehet. Jellegzetes kinövései furfangos nevet kaptak, mint a Manók háza, vagy az Elefánt.

Gyapotfa

A Gyapotfa Freetown történelmi szimbóluma. A legenda szerint a Gyapotfa 1792-ben vált fontos jelképpé, mikor egy csoport afro-amerikai rabszolga - akik szabadságukat az amerikai függetlenségi háborúban brit oldalon tett szolgálatukért kapták - a mai Freetown helyén letette a város alapköveit. A partraszállás után egy hatalmas fáig sétáltak, nem messze az öböltől, és ott hálát adtak az Istennek, amiért szabad földre vezette őket.

Isten cédrusai

Isten cédrusai egy kis erdőt alkotnak Észak-Libanon hegyein. Ők az utolsó túlélői annak a libanoni cédruserdőnek, mely valaha nagy területet ölelt fel. Isten cédrusait több mint hetvenszer említették meg a Bibliában. Az ókori egyiptomiak e fák gyantáját alkalmazták mumifikálás során, illetve Salamon király ezeket a fákat is felhasználta az első jeruzsálemi templom megépítésénél. Így valóban mennyei érzést nyújt e fák közelében lenni, hisz átélhetjük a történelmet (még ha csak legenda is.) 

Major tölgy

A Major tölgy egy óriási tölgyfa a sherwoodi erdőben, Angliában. A néphagyomány szerint ez volt Robin Hood menedéke, ahol ő és bandája meghúzták magukat. A fát 800-1000 évesre becsülik. Hayman Rooke hadnagy katonai szolgálata után régiségbúvárrá vált, s népszerű könyvében, mely Sherwood ősi tölgyeiről szól, említést tett e fáról is. Így vált a fa a Hadnagy (=major) tölgyévé.

Az Élet fája

Az Élet fája Bahreinben a sivatag közepén növekedik, s kora 400-500 év közé tehető. Hosszú gyökerei valószínűleg egy földalatti vízforrást találhattak, mindenesetre kész csoda, hiszen ez az egyetlen zöld élőlény egy kopár, végtelen sivatagban. A helyiek úgy tartják itt volt az Édenkert, s máig nagyra becsülik a fát.

Kövess minket kedvenc közösségi oldaladon!

Archívum

Budavár Tours

Utazni akarok!