A Jvari-kolostor Mtskheta városa mellett található Kelet-Grúziában, eredetét a 6. századra datálják. Nevének jelentése: a kereszt kolostora. Ugyanilyen névvel Jeruzsálemben is található egy kolostor, azt is grúzok építették. A kolostor egy kopár hegycsúcson áll a Mtkvari és az Aragvi folyók összefolyásánál Mtskheta városa fölött. Ez a város a Kaukázusi Ibéria nevű 4-5. században létezett államalakulat székhelye volt egykoron, így Grúzia egyik legősibb településének számít.
A hagyományok szerint Szent Nino itt térítette át kr. után 327 körül III. Mirian királyt, Kaukázusi Ibéria akkori uralkodóját, keresztény hitre. A helyen fakeresztet állítottak. A kereszt a korabeli jelentések szerint csodákat tett és hamar a zarándokok kedvelt helyévé vált a környék. Az első templomot 545 körül emelték, majd 590 és 610 között épült meg a mai épület. Jvari fontos zarándokhellyé vált és a középkorban falakkal is megerősítették. A szovjet korban nemzeti műemlék volt, azonban a közeli katonai támaszpont miatt nem lehetett látogatni. Grúzia függetlensége után újra az egyház kezébe került és a mai napig használják vallási célokra. 1994-ben az Unesco világörökség részévé választották több mtskhetai épülettel együtt.
A kolostort Mtskheta városából lehet megközelíteni helyi taxisok igénybe vételével, gyalog nem ajánlatos, messze van a várostól és két folyón is át kell kelni.